Format AVI, czyli Audio Video Interleaved, jest formatem plików łączącym w sobie dane wideo i audio dla potrzeb synchronicznego odtwarzania. Jest on głównie wykorzystywany jako kontener do przechowywania filmów, klipów i nagrań wideo. Format AVI opracowany został przez firmę Microsoft w listopadzie 1992 roku i jest obecnie powszechnym formatem przechowywania i transmisji ścieżek wideo i audio. Dzięki wysokiemu poziomowi kompatybilności, pliki AVI odtwarzać można nie tylko na systemie Windows, ale również na innych głównych platformach, takich jak Mac, Linux, a nawet Unix. Jest on także kompatybilny z większością odtwarzaczy multimediów, jak np. odtwarzacz VLC.
Rozszerzenie Pliku: AVI
Kategoria: Plik wideo
Rozpowszechnienie: Powszechny od chwili opublikowania
Twórca: Microsoft
Specyfikacje Formatu AVI
i
Charakterystyka
Format AVI pojawił się w użyciu wkrótce po wydaniu systemu operacyjnego Windows 3.1. Obecnie jest to podstawowy format przechowywania filmów na komputerach Windows. Format ten słynie z rozbudowanej technologii kompresji umożliwiającej scalanie ścieżek wideo i audio. Choć kompresja AVI nie jest całkowicie bezstratna, to dane wideo i audio zachowywane są i tak w stosunkowo dobrej jakości. W porównaniu do innych popularnych formatów, pliki AVI zajmują dość dużo miejsca w pamięci, niekiedy nawet ilości porównywalne do plików DVD. Jest to prawdopodobnie jeden z głównych powodów dla których częściowo zastąpiono format AVI formatami MPEG – od MPEG-1 do obecnie wykorzystywanego MPEG-4.
ii
Struktura
Kompletny plik AVI może składać się z maksymalnie trzech części. Pierwszą z nich jest nagłówek, w którym zawarte są informacje o rozmiarze pliku, ilości klatek na sekundę i parametrach dotyczących algorytmu kompresji. Drugą część stanowią ścieżki danych, w tym grafiki i dane sekwencji dźwięku. Ostatnia część zawiera indeks informujący o lokalizacji pliku i umożliwiający jego uruchomienie.
iii
Typ
Pliki AVI są w zasadzie klasycznym formatem, który wykorzystywany jest od wielu lat. Należy jednak wspomnieć, że technologia ich kompresji udoskonalana była od tego czasu wielokrotnie, toteż różne rodzaje plików z rozszerzeniem .avi mogą być z powodzeniem wykorzystywane do różnych celów. Niestety, skutkuje to czasem problemami, gdyż niektóre odtwarzacze multimediów nie są w stanie poprawnie rozpoznać pliku AVI utworzonego przy użyciu przestarzałych metod kompresji. Z kolei starsze wersje odtwarzaczy prawdopodobnie również nie są w stanie odtworzyć ścieżki wideo AVI, gdyż zawiera ona inne parametry kompresji. Dlatego też, konieczne jest często określenie rodzaju kompresji filmu AVI przed odtworzeniem pliku.
Bezstratne/MPEG-1 AVI – Nie wymaga żadnych wtyczek do działania. Wykorzystywany głównie do edycji ścieżek.
DIVX/XVID AVI – Jeden z rodzajów kompresji MPEG-4. W celu odtworzenia tego typu pliku, wymagany jest dekoder DIVX lub XVID. Przy otwieraniu plików tego typu na ekranie pojawi się na kilka sekund znaczek DIVX.
DV kodek AVI – DV, czyli Digital Video Format (ang. Cyfrowy Format Wideo) został wprowadzony przez firmy Panasonic, Sony i kilku innych producentów. Format ten zyskał sobie szybko ogromną popularność. Umożliwia on użytkownikom swobodną edycję pliku i ponowne zapisanie go w cyfrowym formacie wideo. Pliki tego rodzaju są każdorazowo zapisywane w formacie AVI, określanym niekiedy mianem DV-AVI.
Kompleksowe Rozwiązania dla formatu AVI
i
Konwersja VOB do AVI – W porównaniu do innych formatów wideo, format AVI przechowuje połączone ściezki wideo i audio w dobrej jakości. Ponadto, format AVI współgra doskonale z komputerami Windows i innymi platformami. Z kolei pliki VOB uruchomić można jedynie za pomocą specjalnych odtwarzaczy. Format ten nie nadaje się do edycji i transmisji plików, więc większość użytkowników stosuje metody konwersji VOB do AVI.
ii
Konwersja MOV do AVI – Pliki MOV, znane jako Apple QuickTime movie, stanowią format wideo opracowany przez firmę Apple, Inc. Są one szczególnie popularne wśród użytkowników Apple, gdyż stanowią one domyślny format wideo Apple QuickTime. Można je też odtwarzać na platformie Windows. Należy jednak zauważyć, że film MOV zajmuje znacznie więcej miejsca niż plik AVI o identycznej zawartości. Z tego też powodu, wskazana jest konwersja MOV do AVI w celu ograniczenia zajmowanej przestrzeni przy podobnej jakości obrazu i dźwięku.
iii
Konwersja SWF do AVI – Format SWF, czyli small web format (ang. niewielki format sieciowy), to plik Adobe Flash, który wykorzystuje się często do zamieszczania animowanych grafik, filmów i ścieżek dźwiękowych w sieci web. Większość plików SWF wyświetlić można wyłącznie za pomocą programu Adobe Flash Player, gdyż wiele popularnych odtwarzaczy multimediów nie rozpoznaje poprawnie plików SWF. W celu rozwiązania tego problemu pomocna okazać się może konwersja SWF do AVI.
iv
Konwersja WMV do AVI – Format WMV, czyli Windows Media Video, jest wykorzystywany głównie do streamowania filmów w dobrej jakości przy zachowaniu niewielkiego rozmiaru pliku. Format ten jest jednak dostępny tylko na platformie Windows i nie można odtwarzać plików WMV na innych platformach. Dlatego też, jedynym stosownym rozwiązaniem jest konwersja plików WMV do AVI.